تبلیغات
پرندگان مهاجر گیلان - تخریب در پارک ملی بوجاق ادامه دارد...!
پرندگان مهاجر گیلان
سوگند میبرم به مرام پرندگان *** در شهر ما سزای پریدن تفنگ نیست
چهارشنبه 14 خرداد 1393

تخریب در پارک ملی بوجاق ادامه دارد...!

چهارشنبه 14 خرداد 1393

نوع مطلب :
نویسنده :ماهان

تخریب در پارک ملی بوجاق ادامه دارد...!

بار دیگر قسمت هایی از اراضی ساحلی- تالابی در پارک ملی،خشکی دریایی بوجاق کیاشهر توسط اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان مورد تخریب واقع شد.


http://up.p30room.ir/uploads/140187586475133.jpg

تالاب ها با توجه به شرایط خاص خود دارای اهمیت های فراوانی از نظر اکولوژیک ، اقتصادی ، اجتماعی ، تفریحی-گردشگری و پرنده نگری می باشند.

با نگاهی مختصر به تاریخچه منطقه در می یابیم که  در تاریخ 23/6/1354 منطقه تالابی در بخش شرقی رودخانه سفیدرود نزدیک به مصب تا روستای امیرکیاسر با عنوان "لاگون کیاشهر" با مساحت 500 هکتار به شماره ثبت 21RO11 در فهرست تالاب های بین المللی کنوانسیون حفاظت از تالاب ها موسوم به رامسر به ثبت رسید.

از آنجا که صید و صیادی در کیاشهر سابقه ای بیش از یک قرن دارد در سال 1371 سازمان شیلات تصمیم به احداث بندر صیادی در کیاشهر گرفت. با احداث این بندر تالاب لاگون به دو بخش تقسیم شد ، جاده ای که از اسکله به موج شکن متصل گردید موجب شد تالاب به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شود که امروزه به بخش شرقی آن لاگون و بخش غربی آن 22 بهمن می گویند.

در سال 1381پس از اعلام منطقه بوجاق به عنوان پارک ملی،خشکی-دریایی ، بر حسب قوانین مناطق چهارگانه می بایست ضریب حفاظتی آن به بالاترین حد می رسید اما تنها بخش غربی رودخانه سفید رود با احداث دو پاسگاه محیط بانی مورد حفاظت قرار گرفت.

 پارک ملی بوجاق یکی از آخرین مناطق بکر و طبیعی در کرانه های جنوبی دریای کاسپین است که با توجه به دارا بودن تالاب ، دریا ، ساحل ، دشت و قسمت های جنگلی به لحاظ ارزش اکولوژیکی اهمیت فراوانی دارد. در سفر هیات دولت به استان گیلان در سال 85 مصوبه ای به تصویب رسید که موجب شد بندر صیادی کیاشهر از سازمان شیلات به سازمان بنادر و دریانوردی کشور واگذار گردد.

به گواه اکثر کارشناسان مکان یابی ساخت اسکله در همان سالها از ابتدا اشتباه بوده چرا که اسکله صیادی کیاشهر در دامان تالاب بین المللی لاگون قرار گرفت هر چند فعالیت های صیادی انجام شده در آن آسیب چندانی به اکوسیستم منطقه وارد ننمود. اما مفهوم مصوبه هیات دولت ساخت بندر چند منظوره حمل بار و مسافر بود که با اجرای این مصوبه تمامی فون و فلور منطقه تالابی-ساحلی آن به مرز نابودی کشیده می شد.

از زمان تصویب این مصوبه اکثر کارشناسان و فعالان ملی و منطقه ای محیط زیست و منابع طبیعی در برابر آن موضعی واحد اتخاذ کرده و بر این باورند که این مصوبه دارای پشتوانه کارشناسی نبوده و ارزیابی های زیست محیطی در خصوص آن انجام نگرفته است. از جمله این اظهار نظر ها می توان به نامه و درخواست لغو این مصوبه توسط وزیر وقت جهاد کشاورزی دولت دهم به کمیسیون زیر بنایی هیات دولت اشاره کرد.

در موارد مشابه موضع گیری های مهندس محمد درویش مدیر فعلی دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست کشور ، مصاحبه های مهندس امیر عبدوس مدیر کل پیشین حفاظت محیط زیست استان گیلان ، مصاحبه و مقالات دکتر غلامرضا میرکی معاون وقت محیط زیست پایدار وزارت جهاد کشاورزی ، نظریات دکتر دهدار از استاتید برجسته دانشگاه و صاحب نظران دیگر قابل ذکر و صد البته قابل ستایش است.

همچنین بسیاری از سازمان های مردم نهاد فعال محیط زیست استان گیلان نظیر جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست ، انجمن سبز ماسال ، موسسه زیست محیطی شهر ایده آل ما ، گروه رفتگران طبیعت استان گیلان  و برخی دیگر از فعالان مستقل دوشا دوش موسسه پیشگامان محیط زیست کیاشهر بارها اعتراض خود را  به این مصوبه اعلام داشته و دلایل منطقی و علمی نیز ارائه نموده اند.

پارک ملی بوجاق در سال های اخیر زخم های پرشماری برداشته است که از جمله این تخریب و تجاوز ها می توان به احداث باند پرواز هواپیماهای سبک و گلایدر های آموزشی توسط پادگان سیدالشهدا زیباکنار در حریم امن تالاب بین المللی پارک ملی بوجاق در ضلع غربی پارک ، تخریب اراضی جنگلی و تالابی در ضلع شرقی تالاب لاگون در روستای امیر کیاسر توسط اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان گیلان ، تخلیه زباله های شهری در حریم تالاب لاگون و جاده موسوم به پیست موتور سواری در طی سالیان متمادی ، برداشت بی رویه شن و ماسه توسط شهرداری از ساحل پارک و ...اشاره کرد.

http://up.p30room.ir/uploads/140187586289821.jpg

برخی منابع آگاه خبر از واگذاری 21 هکتار از اراضی پارک به سازمان بنادر و دریانوردی را داده اند.

 

به گزارش خبرگزاری فارس حمید علی نژاد معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان گیلان عنوان نموده که اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان از آن اداره کل مجوز دریافت نموده و بر اساس مدارک ارائه شده مالک 21 هکتار از اراضی پارک است و مجاز به فعالیت می باشد.  اما از سویی دیگر محمدرضا برجی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان گیلان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت درباره وضعیت پارک ملی خشکی‌‌ـدریایی بوجاق کیاشهر اظهار کرد: هیچ‌گونه مجوز واگذاری به هیچ ارگان حقیقی و حقوقی داده نشده و نخواهیم داد.

 

محمدرضا برجی، سابقه بندر کیاشهر را 100 ساله خواند و تصریح کرد: آنچه که اکنون در حال انجام است لایروبی بندر کیاشهر در محدوده پارک ملی بوجاق است که با توجه به قدمت دو قرن رسوب‌گذاری شدید دارد و باید لایروبی صورت گیرد.

http://up.p30room.ir/uploads/140187631332642.png

.....

http://up.p30room.ir/uploads/14018763125571.png

 

اما در اراضی مورد تخریب توسط بنادر و دریانوردی ، پوشش گیاهی و جانوری بسیاری به چشم می خورد. بوته های سازو ، تمشک ، درختچه های انار ، و گیاهان آبزی نظیز نی و لویی عمده پوشش گیاهی آن را تشکیل داده اند و هشت گونه پرنده در دو تالاب بین المللی لاگون و 22 بهمن از زیستمندان دائمی و بومی محسوب می گردند. این پرندگان آبزی و کنار آبزی اقدام به لانه گذاری و جوجه آوری نموده که از جمله آنان می توان به کشیم کوچک ، چنگر ، چنگر نوک سرخ ، طاووسک ، یلوه آبی ،چوب پا ، گلاریول بال سرخ ، سلیم طوقی کوچک و حواصیل ارغوانی اشاره نمود.

سه گونه سلیم طوقی کوچک ؛ گلاریول بال سرخ و چوب پا از پرندگان مهاجر تابستانه بوده و همه ساله هر یک به فراخور زیستگاه خود در ساحل و تالاب اقدام به زادآوری می نمایند. از این رو با توجه به ورود ماشین آلات سنگین و پر سر و صدا به منطقه، آرامش وامنیت روانی این جانداران به پایین ترین حد ممکن رسیده است.


http://up.p30room.ir/uploads/140187586456822.jpg

متاسفانه اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان ، مجری این مصوبه با برداشت شن و ماسه از ساحل و تخلیه آن در حاشیه جاده میان گذر و تعریض جاده باعث تخریب زیستگاه و از بین رفتن بسیاری از خزندگان و گونه های جانوری پارک ملی بوجاق و مدفون نمودن گونه های گیاهی منطقه شده است.

با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید ؛ نوید این میرفت تا با لغو کامل این مصوبه در حفاظت از مناطق ارزشمند پارک ملی بوجاق گام های جدی برداشته شود و به جای ساخت بندر به رونق اکوتوریسم در منطقه توجه ویژه گردد، چرا که رئیس جمهور محترم با درنظر گرفتن منابع طبیعی سه استان شمالی کشور یکی از راه های موثر در بهبود معیشت مردم  و برون رفت از وضعیت اقتصاد کنونی را رونق صنعت گردشگری در گیلان ، مازندران و گلستان می دانستند، از آنجا که هر ساله بالاترین تنوع گونه ای پرندگان مهاجر زمستان گذران در استان گیلان متعلق به این زیستگاه می باشد و با توجه به حضور برخی گونه های حمایت شده و در خطر انقراض جهان در پارک ملی بوجاق نگارنده بر این باور است که در صورت توجهات خاص ، جلوگیری از هرگونه تخریب و بر هم زدن امنیت  و حفاظت بیش از پیش ، پارک ملی،خشکی-دریایی بوجاق کیاشهر با توجه به شاخصه های کم نظیر خود به یکی از پر بازدید ترین سایت های پرنده نگری کشور تبدیل خواهد.

ایجاد زیر ساخت های گردشگری پایدار و منطبق بر رعایت اصول محیط زیست و از طرفی منتفع نمودن جامعه محلی از محل درآمد های گردشگری و فروش محصولات زراعی و باغی و صنایع دستی خود موجب رونق اقتصادی منطقه نیز خواهد شد.

از این رو از تمامی سازمان ها ، سمن ها ، اشخاص حقیقی و حقوقی و کلیه فعالین محیط زیست و دلسوزان و دوستداران طبیعت و حیات وحش خواهشمندیم اعتراض خود را نسبت به این پروژه که بوم سازگان بوجاق را نشانه رفته است به سازمان حفاظت محیط زیست کشور و اداره کل حفاظت محیط زیست استان گیلان ابلاغ نموده ، ضمن درخواست نظارت و حفاظت بیشتر خواستار جلوگیری از هرگونه آسیب به این زیستگاه ارزشمند شوند.

                                                                                           ماهان مـه رو

عضو هیات مدیره موسسه پیشگامان محیط زیست کیاشهر


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.