تبلیغات
پرندگان مهاجر گیلان - مطالب اسفند 1391
پرندگان مهاجر گیلان
سوگند میبرم به مرام پرندگان *** در شهر ما سزای پریدن تفنگ نیست
سه شنبه 22 اسفند 1391

چلچله

سه شنبه 22 اسفند 1391

نوع مطلب :
نویسنده :ماهان

کارشناس ارشد محیط زیست گیلان گفت: با پهن کردن روزنامه از تخریب آشیانه چلچله ها به بهانه کثیف کردن جلوگیری کنیم.

عباس عاشوری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه گیلان، با اشاره به اینکه گونه چلچله یا پرستو از تیره چلچله ئیان است که در گیلان نام محلی آن حاج حاجیه است، گفت: این پرنده 16-22 سانتی متر طول دارند و نر و ماده این پرنده ها شبیه به هم است.

وی از رسیدن و زمان حضور چلچله ها در استان خبر داد و خاطرنشان کرد: چلچله از پرندگان حمایت شده و حفاظت شده ایران است و بیشتر در فضای باز، کشتزارها و اغلب در نزدیکی مناطق مسکونی به سر می برند.

عاشوری با بیان این مطلب که چلچله ها آشیانه شان را از کاه و گل و یا در زیر سقف منازل شبیه به شکل فنجان نصف شده چسبیده به دیوار می سازند، اظهار کرد: متاسفانه دیده می شود برخلاف گذشته آشیانه های این گونه ها در منازل مسکونی تخریب می شود.

وی پیشنهاد کرد: با پهن کردن روزنامه در زیر آشیانه این پرنده ها به بهانه کثیف کردن محوطه منزل از تخریب آشیانه های چلچله ها جلوگیری کنیم.

عاشوری گفت: چلچله از اوایل بهار آشیانه سازی و تخمگذاری را شروع می کنند.

http://gilan.isna.ir

http://up.p30room.ir/uploads/13631006031.jpg
دوشنبه 14 اسفند 1391

خرید و فروش غیرمجاز جانوران

دوشنبه 14 اسفند 1391

نوع مطلب :
نویسنده :ماهان

مدیرکل حفاظت زیست گیلان گفت: خرید و فروش غیرمجاز جانوران براساس قانون شكار و صید، جرم و مشمول مجازات است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه گیلان، مهندس امیر عبدوس روز گذشته در جلسه محیط زیست استان گفت: با نزدیك شدن به شروع سال نو، عموما چهره معابر عوض شده و فعالیتهای اقتصادی حاشیه ای، آغاز می شود و متاسفانه به دلیل سودجویی برخی افراد سودجو در سالیان اخیر علاوه بر فروش ماهیهای سفره هفت سین، عرضه سایر جانوران نیز مرسوم شده و انواع دوزیستان از قبیل سمندر و خزندگان از قبیل لاك پشت و مار در پیشخوانهای فروش معابر دیده می شود.

وی افزود: این در صورتی است كه بند (ج) ماده 10 قانون شكار و صید، حمل، عرضه، فروش و صدور جانداران وحشی زنده یا كشتن آنها را بدون مجوز سازمان حفاظت محیط زیست جرم دانسته و برای مجازات خاطیان، پرداخت مبلغ تا یك میلیون ریال یا حبس از یك تا شش ماه تعیین کرده است.

عبدوس ادامه داد: بدون شك این تنوع طلبی كه در حوزه تقاضای بازار عید خود را نشان می دهد نه ریشه در رسوم باستانی ایرانیان دارد و نه ارتباطی به آئین نوروزی و تنها دلیل آن می تواند از عدم توجه به حق حیات جانوران و بدعتی در جهت سودجویی باشد.

وی با درخواست موكد از حوزه عمومی جامعه جهت عدم خریداری سایر جانداران وحشی بجز ماهی قرمز برای سفره های هفت سین، به كلیه فروشندگان گونه های جانوری هشدار داد: در صورت مشاهده عرضه این گونه ها با خاطیان برخورد قانونی کرده و متخلفان را به محاكم قضائی معرفی خواهد شد.

وی تصریح کرد: یگان حفاظت محیط زیست استان گیلان طی حكمی از سوی مدیركل، مسئولیت مستقیم برخورد با خاطیان را بر عهده داشته و ضمن جمع آوری گونه های موصوف از پیشخوان فروش، مراتب را جهت رسیدگی قضایی و پرداخت جرائم مربوطه و سایر مجازاتهای تادیبی كه قانون تعیین كرده است به دستگاه قضایی ارجاع خواهد کرد.

عبدوس خاطرنشان کرد: شكی نیست كه چه در فرهنگ دینی و اسلامی و چه در فرهنگ باستانی ایرانیان حق حیات جانوران محترم شمرده شده و استفاده ابزاری از این گونه، تضاد تاریخی با اسلام و آئین های كهن این سرزمین دارد.

به گزارش ایسنا، مردم طبیعت دوست گیلان می توانند در صورت برخورد با فروش گونه های جانوری وحشی مراتب را به ستاد خبری اداره كل حفاظت محیط زیست گیلان از طریق تلفن شبانه روزی 8824626-0131 اعلام کنند.

http://gilan.isna.ir

http://up.p30room.ir/uploads/13623993411.jpg
شنبه 12 اسفند 1391

ویلای سه طبقه در تالاب انزلی

شنبه 12 اسفند 1391

نوع مطلب :
نویسنده :ماهان

با حكم دادستان صومعه سرا ساخت و ساز غیر قانونی یك باب ویلای سه طبقه در تالاب انزلی تخریب شد.
امروزه تصرفات، تغییر كاربری، و تعرض به زیستگاههای ارزشمند، یكی از مهمترین عوامل تخریب و تهدید تنوع زیستی بشمار میرود و این مهم درخصوص زیستگاههای آبی تشدید می شود. با فرو ریختن دیواره امنیت و لایه های اولیه حفاظتی به واسطه ساخت و ساز های گوناگون، سطح دسترسی به زونهای مركزی زیستگاهها بیشتر و راحتتر شده و ساختار امنیتی آنها بر هم میریزد و این پدیده اضمحلال امنیت زیستگاهها را تسریع می بخشد.
در استان گیلان به دلیل كمبود سرزمین و تراكم جمعیت تعرض به زیستگاههای بكر بیش ازپیش به وقوع میپیوندد و سازمانهای ذیربط در پیكاری مداوم با سوداگران، مشغول حراست ازحقوق عمومی و جلوگیری ازتضییع آن هستند.درمورد اخیر نیز شخصی با تصرف غیر قانونی 4/3 هكتار از اراضی پناهگاه حیات وحش سرخانكل واقع در مركز تالاب انزلی شروع به ساخت و سازغیر قانونی بر روی این اراضی نموده بود كه ابتدا با شكایت این اداره كل و ارگانهای مربوطه توقف عملیات اجرائی آن اخذ و به نامبرده ابلاغ شد. وی بدون توجه به حكم صادره به ساخت و ساز خود ادامه داد لذا مجددا با پیگیری این اداره كل و ورود امور اراضی استان گیلان با استناد به تبصره 2 ماده 10 قانون حفظ كاربری اراضی حكم قلع و قمع ابنیه ساخته شده از سوی دادستان محترم شهرستان صومعه سرا صادر و با همكاری تمامی ارگانهای ذیربط و عاملیت امور اراضی استان به اجرا درآمد.
 تخریب ساخت و سازهای غیر قانونی ساخته شده درحاشیه پناهگاه حیات وحش سرخانكل در جوار رودخانه سیاه درویشان نقطه عطفی دربرخورد با متعرضین به انفال عمومی وحقوق بیت المال است و زنگ هشداری جدی برای متعرضین و آنانكه نقشه تعرض به به این نوع از اراضی را در سر میپرورانند. اداره كل حفاظت محیط زیست گیلان ضمن تقدیر از كلیه دستگاههائی كه دراین پرونده به سهم خود نقش موثری ایفا نمودند، دلیری دادستان محترم شهرستان صومعه سرا را ارج نهاده وبه این واسپناهگاه حیات وحش سرخانكل با وسعتی معادل 1214 هكتار در جنوب غربی تالاب انزلی قرار داشته و هر ساله میزبان هزاران قطعه پرنده زمستانگذران با اهمیت در محور جنوبی مسیر مهاجرت پرندگان دركره زمین می باشد. در سر شماری سالانه سال 1391 تعداد 121980 قطعه پرنده در این پناهگاه توسط كارشناسان بخش محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی این اداره كل سرشماری شده است.طه از یاوریهای همیشگی دستگاههای قضایی در استان گیلان سپاسگزاری مینماید.
http://gilan.doe.ir

http://up.p30room.ir/uploads/13622176571.jpg
سه شنبه 8 اسفند 1391

عملكرد یگان در دی ماه سال جاری

سه شنبه 8 اسفند 1391

نوع مطلب :
نویسنده :ماهان

((عملكرد یگان حفاظت محیط زیست گیلان در دی ماه سال جاری ))

یكی از مهمترین بخشهای عملكردی سازمان حفاظت محیط زیست عملكرد یگان حفاظت است كه مستقیما بر شرایط زیستگاهها، كنترل شكار و صید و وضعیت تخلفات محیط زیست طبیعی كشور تاثیر می گذارد.فعالیت این گروه ازمامورین اجرایی در مناطق ، ضامن امنیت زیستگاههای تحت مدیریت و تعدیل فرایند شكار و صید در زیستگاههای آزاد استان است . ازطرفی محیط بانان دراین قالب مشغول پایش حدود و ثغور مرزهای زیستگاهها، جلوگیری از تصرف متصرفین و پیشگیری ازتخریب احتمالی آن هستند . استان گیلان نیز با مساحت 14042 كیلومتر مربع و دارا بودن 213 هزار هكتار منطقه چهارگانه تحت مدیریت ازحساس ترین و پیچیده ترین استانهای كشور از منظر تكنیك حفاظت است . در هم تنیدگی زیستگاهها و تنوع مثال زدنی آن و ارتفاعات و ازطرفی اكوتون سواحل و كشیده شدن برهم كنش دریای خزر با اكوسیستمهای آب شیرین مناطق جلگه، مناطق ویژ ه ای را به وجود آورده كه ازحساسیت بسیاربالایی برخوردارند. به همین دلیل تنوع زیستی آنها آسیب پذیر بوده ومدیریت را دراین مناطق پیچیده تر نموده است .

در دی ماه سال جاری حاصل عملكرد نیروهای گارد محیط زیست در سطح استان كشف 490 فقره ادوات صید ، 60 قبضه سلاح شكاری ،برخورد با حدود 50 مورد زنده گیری حیات وحش و توقف 17 مورد تخریب محیط زیست در حوزه رودخانه ها و جنگل های استان بوده است . همچنین پیگیری های به عمل آمده در این ماه برخورد با  71 متخلف و معرفی آنان به دستگاه قضایی بوده است. قابل توجه اینكه از حدود 206 مورد تخلف زیست محیطی بخشی از برخورد با این تخلفها مرهون اطلاع رسانی های هوشمندانه مردم به ستاد خبری اداره كل حفاظت محیط زیست گیلان به شماره01318824626  بوده و روند رو به رشد این نوع اطلاع رسانی ها علاوه بر اینكه نشان از ارتقاء سطح حساسیت های محیط زیستی جامعه است، عاملی مهم برای توقف تخریب و آلودگی وتعرض به حریم حیات وحش محسوب میشود . اداره كل حفاظت محیط زیست گیلان ضمن تقدیر از این حساسیتها بطور 24 ساعته آماده دریافت اطلاعات مردمی پیرامون مسائل محیط زیست از طریق ستاد خبری و شماره تلفن اعلام شده می باشد.

http://gilan.doe.ir/

http://up.p30room.ir/uploads/13618818121.jpg
سه شنبه 8 اسفند 1391

ضرب و جرح محیط بان پارك ملی بوجاق

سه شنبه 8 اسفند 1391

نوع مطلب :
نویسنده :ماهان

صدور رای قطعی علیه متخلفین صید و شكار و عامل ضرب و جرح محیط بان پارك ملی بوجاق
 
رای بدوی صادره درخصوص پرونده ضرب و جرح یكی ازمحیط بانان پارك ملی بوجاق كه درهنگام انجام وظیفه و توقیف سلاح متخلفین ، مجروح و به بیمارستان روانه شده بوده درشعبه ششم دادگاه تجدید نظر استان تائید و قطعی شد .
این حادثه كه دردی ماه 1390 به وقوع پیوست منجر به زخمی شدن محیط بان مرتضی زبیا چهره ازناحیه پیشانی و نسوج نرم پیش سری شد . با این حال محیط بان وظیفه شناس موفق به توقیف سلاح متخلفین كه در حال شكار در پارك ملی بوده اند ، شد و پس از بررسی های به عمل آمده سلاح توقیف شده نیزغیر مجاز شناخته شد . تحقیقات محلی و شناخت اولیه مامور منجر به شناسایی متخلفین گردید و به همین دلیل شكایتی علیه متخلفین در شعبه یكم دادگاه عمومی لشت نشاء طرح و منجر به محكومیت شان به پرداخت دیه، توقیف سلاح و تادیه جزای نقدی به نفع صندوق دولت شد . متهمین خواهان تجدید نظر در رای صادره شدند كه شعبه ششم دادگاه تجدید نظر استان با تاكید بر رای اولیه مجموعه مفاد آن را مورد تایید قرار داد. توضیح اینكه رای مصدور با استناد به مواد 42 و 294، بند ج ماده 295 ، تبصره 2 ماده 302 ، 367 و 480 قانون مجازات اسلامی و ماده 13 قانون شكار و صید صادر شد .
حفاظت محیط زیست گیلان از همكاری دستگاه قضایی در صدور احكام بازدارنده تقدیر و تشكر می نماید.


http://gilan.doe.ir

http://up.p30room.ir/uploads/13618819961.jpg
چهارشنبه 2 اسفند 1391

نتایج سرشماری سال 91

چهارشنبه 2 اسفند 1391

نوع مطلب :
نویسنده :ماهان

نتایج سرشماری نیمه زمستانه پرندگان مهاجر آبزی و كنار آبزی استان گیلان اعلام شد.
در این سرشماری كه با حضور كارشناسان محیط زیست طبیعی وتنوع زیستی و محیطبانان اداره كل حفاظت محیط زیست گیلان انجام پذیرفت، تالابها و سواحل شمال غرب استان از آستارا تا سواحل شرقی گیلان در چابكسر طی مدت 13 روز مورد پایش دقیق قرار گرفت.

هر ساله سرشماری پرندگان آبزی و كنار آبزی در سراسر كره زمین در بازه زمانی ابتدای ژانویه (11 دیماه) بمدت 20 روز انجام می پذیرد و جمع بندی آمارهای استحصالی از سراسر جهان در سازمان بین المللی تالابها (wetland international) نشانگر تعداد پرندگان، شكل مهاجرت، افزایش یا كاهش جمعیت جهانی ،تغییرات گونه ای و ... می باشد.

در استان گیلان نیز در سال جاری و در فرایند سرشماری در طول این مددت حدود 206470 قطعه پرنده از 87گونه (41 گونه آبزی ، 26 گونه كنار آبزی و 11 گونه خشكی زی وابسته به تالاب ) از 33 سایت سرشماری شمارش شد.
      
تالاب انزلی با 121980 قطعه بیشترین تعداد پرندگان را در این سرشماری به خود اختصاص داده است. همچنین همچون سالهای گذشته پارك ملی بوجاق با 49 گونه بیشترین تنوع تركیب گونه ای را در اكوسیستمهای آبی استان به خود اختصاص داده است.
وضعیت مهاجرت قوها به استان گیلان نیز در 10 سال اخیر سابقه نداشته است.
همواره با سرد شدن بیش از اندازه هوا در عرض های شمالی، جمعیت قابل توجه‌ای از قوها به استان گیلان مهاجرت می‌كنند. در دی ماه 1391، 7796 قطعه قو شامل 6911 قطعه قوی فریادكش و 885 قطعه قوی گنگ در استان مشاهده و سرشماری گردید كه حداقل در 10 سال اخیر شمارش این تعداد قو و همچنین به تفكیك جمعیت هر یك از دو گونه بی‌سابقه بوده است.

اما نكته جالب در خصوص مهاجرت قوهای فریادكش به استان، فرود بیش از 4600 قوی فریادكش در شالیزارهای اطراف روستای محسن‌آباد كیاشهر بود. هر چند كه از حدود 2 تا 3 سال پیش نیز دسته‌هایی از قوی فریادكش (800 تا 1000 قطعه) در زمستان‌های خیلی سرد به این منطقه می‌آمدند اما در زمستان 1391 جمعیت مهاجر قوی فریادكش به این منطقه سبب شگفتی همگان شده است.


پرندگان مهاجر خدمات ارزشمند بی شماری در چرخه حیات و زنجیره غذایی عهده دارهستند. بخش مهمی از این خدمات بطور مستقیم در سبد زندگی مردم استان گیلان پدیدار است كه از جمله بارزترین آنها میتوان از نقش آنها در تامین پشتوانه ژنتیكی مطمئن برای طیور اهلی و خانگی، تامین بخشی از نیازهای اقتصادی جوامع بومی، تامین غذا، كنترل آفات گیاهی و علفهای هرز، پاكسازی و لایروبی تالابها از رسوبات و بقایای گیاهی و بالاخره جذب گردشگران بین المللی و ملی اشاره نمود.

اداره كل حفاظت محیط زیست گیلان ضمن تقدیر از كمكهای ارزشمندی كه مردم طبیعت دوست گیلان به حفظ پرندگان مهاجر در سالجاری نموده اند اعلام می نمایدكه عامل اصلی درحفظ زیستگاههای استان علاوه بر فعالیت همه جانبه دستگاههای اجرایی، مشاركت گسترده مردم در حفظ محیط زیست است.

http://up.p30room.ir/uploads/13618816581.jpg