تبلیغات
پرندگان مهاجر گیلان - مطالب آذر 1391
پرندگان مهاجر گیلان
سوگند میبرم به مرام پرندگان *** در شهر ما سزای پریدن تفنگ نیست
دوشنبه 27 آذر 1391

غاز پیشانی سفید

دوشنبه 27 آذر 1391

نوع مطلب :
نویسنده :ماهان

کارشناس ارشد محیط زیست گیلان گفت:

با توجه به کاهش جمعیت مهاجر غاز پیشانی سفید باید از شکار آن جلوگیری کرد.

عباس عاشوری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه گیلان،با اشاره به اینکه غاز پیشانی سفید از تیره مرغابیان است که در نام محلی به آن شلخت هوایی می گویند،گفت:این گونه از غاز خاکستری کوچکتر و تیره تر است و یک نوار سفید بر روی پیشانی خود دارد.

وی افزود:این گونه از غازها در اواسط آذر ماه به گیلان مهاجرت می کنند و تا پایان فصل گاهی تا دهه اول فروردین در استان دیده می شوند .

وی با بیان این مطلب که غاز پیشانی سفید از پرندگان حمایت شده و شکار ممنوع ایران است ،تاکید کرد: با توجه به کاهش جمعیت مهاجر غاز پیشانی سفید باید از شکار آن جلوگیری کرد.

عاشوری تصریح کرد:این گونه زمستان ها در علفزار ،تالاب ها،زمینهای شخم زده و نزدیک سواحل زیست می کندو در سالهای اخیر بطور منظم هرساله در پارک ملی بوجاق مهاجرت دارند.

وی گفت:غاز پیشانی سفید در ابتدای ورود در تالاب بوجاق و تقریبا کل فصل زمستان در علفزار پارک در حال تغذیه به همراه سایر غاز ها دیده می شود.

وی افزود:این پرنده هنگام احساس خطر و فشار زیاد بر زیستگاه به دریای خزر پناه می برد.


http://gilan.isna.ir
سه شنبه 21 آذر 1391

ورود پرندگان مهاجر به پارک ملی بوجاق

سه شنبه 21 آذر 1391

نوع مطلب :
نویسنده :ماهان

با سلام به همراهان عزیز

طبق رسم هر سال خوتکا های ابرو سفید از پیش قراولان پرندگان مهاجر به استان گیلان هستند که در اواسط آبانماه پارک ملی بوجاق را پس از استراحتی چندین روزه ترک کردند.
دیروز با خبر شدیم که دسته ای از غاز های خاکستری و دسته ای از آنقوت ها به پارک ملی بوجاق جهت زمستان گذرانی مهاجرت نمودند.
طی روز های آتی به تعداد این گونه و سایر گونه های مهاجر هم افزوده خواهد شد
پرندگانی مثل پلیکان ، قوی گنگ ، قوی فریادکش ، انواع کشیم ، باکلان ، چنگر ، کله سبز ، کفچه نوک ، اکراس و پرندگان شکاری نظیر بالابان ، بحری ، دلیجه ، انواع سنقر و لیل هم در سالهای گذشته در  بوجاق مشاهده شده که امید است با سرد شدن هوا پرندگان زمستان گذر بیشتری به پهنه سر سبز بوجاق پناه بیاورند.

غاز خاکستری

ANFAB 62

آنقوت

Anghoooot Ruddy Shelduck  Tadorna ferruginea   Female at Bharatpur I IMG 5336
دوشنبه 13 آذر 1391

افزایش ورود پرندگان مهاجر به گیلان

دوشنبه 13 آذر 1391

نوع مطلب :
نویسنده :ماهان

امیر عبدوس روز دوشنبه به تاریخ 15 آبان 91 در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود:

علاوه برای خوتكا‌های پرسفید؛ اكراس‌ها و نوك پهن‌ها نیز به تدریج به تركیب گونه‌ای جمعیت پرندگان مهاجر در این استان اضافه می‌شوند.

وی خاطرنشان كرد: موج اصلی مهاجرت پرندگان به استان گیلان بطور مشخص از اواخر آبان یا اواسط آذر آغاز می‌شود كه عمده پرندگان مهاجر در این مقطع زمانی وارد آبگیرهای استان می‌شوند.

وی ادامه داد: از ماه آذر، با ورود سایر مرغابی سانان، غازها و قوها؛ آبگیرها و تالاب‌های استان، رنگ تازه‌ای به خود می‌گیرند كه علاوه بر ایجاد چشم اندازهای زیبا و دل فریب، بخش قابل ملاحظه‌ای از اقتصاد برخی مناطق استان را رونق می‌بخشد.

عبدوس اظهار كرد: بر اساس بر آوردهای سال‌های گذشته، گردش پولی حاصل از مهاجرت پرندگان تنها در شهرستان لنگرود حدود 752 میلیون ریال بوده كه می‌تواند هم موجبات پر بار تر شدن سفره مردم بومی و هم رونق گرفتن اقتصاد استان و تغییر درآمد سرانه گیلانیان را فراهم آورد.

وی یادآورشد: این مطالعه تنها در سرشماری و برآورد تعداد و وزن پرندگان مهاجر عرضه شده به بازار لنگرود طی 48 روز در چنین فصلی از سال انجام شده است و تعمیم این رقم در سراسر استان حجم قابل ملاحظه‌ای از چرخش پول را به نمایش می‌گذارد.

مدیركل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: عامل اصلی مهاجرت پرندگان به تالاب‌ها و آبگیرهای گیلان، یخ بستن آبگیرهای محل جوجه آوری پرندگان در عرض‌های شمالی كره زمین است؛ لذا پرندگان به دلیل عدم دسترسی كافی به غذا در این اماكن به ناچار مهاجرت می‌كنند.

وی خاطر نشان كرد: هم اكنون اداره كل حفاظت محیط زیست گیلان با تشكیل زنجیره حفاظتی از مناطق چهارگانه در گذرگاه جهانی مهاجرت پرندگان شرایط مطلوبی را آماده كرده و به همین دلیل هر ساله با تركیب بی نظیر گونه‌ای مهاجرت پرندگان مهاجر در استان مواجه هستیم.