تبلیغات
پرندگان مهاجر گیلان - مطالب فروردین 1392
پرندگان مهاجر گیلان
سوگند میبرم به مرام پرندگان *** در شهر ما سزای پریدن تفنگ نیست
شنبه 31 فروردین 1392

تخم ریزی ماهیان رود کوچ

شنبه 31 فروردین 1392

نوع مطلب :
نویسنده :ماهان

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: صید ماهی در تمام رودخانه های گیلان ممنوع است.

امیر عبدوس در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه گیلان، با اشاره به اینکه معمولا تخم ریزی ماهیان رود کوچ از 15 اسفند ماه شروع می شود و تا پایان اردیبهشت ماه ادامه دارد، گفت: صید ماهی به صورت تورها و دسته جمعی همواره ممنوع است و در مدت مذکور صید ماهی با قلاب نیز ممنوع اعلام می شود.

وی افزود: این زمان فرصتی برای آبزیان دریای خزر و ماهیان است تا امکان تخم ریزی و تولید مثل را از دست ندهند.

عبدوس ادامه داد: تمامی رودخانه هایی که مکان تخم ریزی ماهیان در گیلان هستند، توسط 190 نفر از محیط بانان استان کنترل و محافظت می شوند.

مدیرکل حفاظتمحیط   زیست گیلان با اشاره به اینکه رودخانه سفیدرود مهمترین رودخانه برای ماهیان کوچ رود در گیلان است، خاطرنشان کرد: در پارک ملی بوجاق نیز 30 نفر از محیط بانان استان برای حفاظت از این رودخانه به صورت شبانه روزی فعالیت دارند.

وی تصریح کرد: در صورت مشاهده متخلفین ابزارآلات و کشفیات آنها ضبط خواهد شد و در اولین فرصت به دستگاه قضایی معرفی می شوند.

عبدوس با بیان این مطلب که صید حتی یک ماهی که در حال حاضر هزاران تخم در شکم آن وجود دارد، هزاران ماهی را در آینده نابود خواهد کرد، تاکید کرد: صید نکردن ماهی در این مدت به نفع ماهیگیران است تا سال آینده با کاهش ماهی ها در فصل صید مواجه نشوند.

وی از ماهیگیران خواست فرصت تخم ریزی را به ماهیان بدهند تا این ماهیان ذخائر خود را برای سال آینده در رودخانه و دریای خزر بازسازی کنند.

http://gilan.isna.ir

http://up.p30room.ir/uploads/13664110551.jpg

ماهیگیری در رودخانه سفیدرود در محدوده پارک ملی بوجاق

Photographer : Masoud Ehteshami
یکشنبه 18 فروردین 1392

سیزدهم فروردین_روز طبیعت

یکشنبه 18 فروردین 1392

نوع مطلب :
نویسنده :ماهان

گره دلهای سبز و ریشه ها

نه همه، اما برخی ادمهای حبس شده در فضاهای تنگ و ترش امروز وقتی به طبیعت می روند ناگهان همچون فاتحان تاخت و تازی دارند تعجب برانگیز! غافل از نهال نورسی که زیر چرخ های ماشینها میشکند و بابونه و آویشن و بارهنگی که از ریشه درامده و دور ریخته می شود که زیراندازشان ناهموار نباشد و این چنین میشود که نحوست افسانه ای «سیزده» واقعیت تلخ دامنگیر طبیعت می شود!

http://up.p30room.ir/uploads/13653382802.jpg

چند سالی است که گروه های مردم نهاد محلی با هماهنگی اداره محیط زیست در سطح گسترده در تمامی نقاط به توزیع کیسه های زباله بین مسافران اقدام می کنند این اقدام گرچه خالی از اما و اگر نیست ولی حداقل حسن آن این است که تا حدود زیادی از پخش و رها شدن زباله ها جلو گیری می کند.

«محمدیان» مدیرعامل موسسه پیشگامان محیط زیست کیاشهر در گفتگو با سبزپرس می گوید: امسال  با همکاری اداره حفاظت محیط زیست استانه اشرفیه در تمامی ورودیهای پارک ملی بوجاق بین تمام ماشینها کیسه های زباله پلاستیکی توزیع کردیم.

این فعال محیط زیست می افزاید: به رغم حضور بسیار متراکم مردم در گستره بوجاق ، درصد زباله های پراکنده شده به نسبت کمتر بود.

تعطیلات نوروز به پایان رسید و گیلان به مهربانی مهمانانش را بدرقه کرد. شنیدیم که بابونه و گاوزبان به هم گره خورده ارزو کردند سال دگر مهمانانی طبیعت دوست تر و مهربانتر...!

http://up.p30room.ir/uploads/13653382803.jpg

http://isdle.ir/news
یکشنبه 18 فروردین 1392

تحویل سال در پاسگاه سر محیط بانی سفیدرود

یکشنبه 18 فروردین 1392

نوع مطلب :
نویسنده :ماهان

«با اینا خستگیمو در می کنم!»

محیط بانان پاسگاه «سپید رود» - که بی شک از حساسترین نقاط حفاظتی استان است - با چیدن هفت سین شوخ طبعانه شان و با امید حَوِّل حال شدن به احسن حال، سال یکهزار وسیصد و نود و دو خورشیدی را تحویل کردند.

محیط بانانی که از نیمه اسفند ماه تا اردیبهشت برای تامین امنیت مصب سپید رود در فصل زاداوری ماهیان رودکوچ تلاشی مضاعف دارند و دلنگران ماهی ها هستند.

http://up.p30room.ir/uploads/13653382791.jpg

http://isdle.ir/news

دوشنبه 12 فروردین 1392

روز طبیعت

دوشنبه 12 فروردین 1392

نوع مطلب :
نویسنده :ماهان

روز طبیعت و پارک ملی بوجاق

دوستان و همراهان عزیز با توجه به فرا رسیدن 13 فروردین روز طبیعت و حضور خانواده ها برای تفریح در دامان کوه ، دشت و جنگل از همه هموطنان خواستار رعایت پاکیزگی محیط زیست و احترام به طبیعت هستیم

همه ساله در روز 13 بدر مردم بومی منطقه و تعداد زیادی از میهمانان نوروزی بندر کیاشهر برای برگزاری روز طبیعت و استراحت و تفرج در این روز به چند نقطه از طبیعت بندر کیاشهر از جمله پارک جنگلی ، و حاشیه رودخانه سفید رود در محدوده پارک ملی،خشکی-دریایی بوجاق حضور می یابند و از این رو توجه به نکات زیست محیطی و عدم ریختن زباله در طبیعت باید مد نظر تمام هموطنان عزیز و همشهریان خوبمان قرار گیرد

موسسه پیشگامان محیط زیست بندر کیاشهر همچون سالهای گذشته با همکاری اداره محیط زیست در پارک ملی بوجاق اقدام به توزیع کیسه زباله به خانواده ها خواهد نمود و در مکانی مشخص زباله ها را جمع آوری می نماید
لذا از همه عزیزان خواهشمندیم با توجه به مشکلات منطقه که معضل زباله ها نیز در آن سهیم است با فعالین محیط زیست همکاری نموده و زباله های تولید شده را در مکان جمع آوری تحویل نمایند.

با آرزوی روزی خوش برای همه مردم عزیز
و دوستداران طبیعت در 13 فروردین ماه 92http://up.p30room.ir/uploads/13648278431.jpg

Photo by : Toca.ir