تبلیغات
پرندگان مهاجر گیلان - مطالب اردیبهشت 1392
پرندگان مهاجر گیلان
سوگند میبرم به مرام پرندگان *** در شهر ما سزای پریدن تفنگ نیست
سه شنبه 31 اردیبهشت 1392

روز جهانی تنوع زیستی

سه شنبه 31 اردیبهشت 1392

نوع مطلب :
نویسنده :ماهان

اول خرداد ، روز جهانی تنوع زیستی

سازمان ملل روز ۲۲ می برابر اول خرداد را روز جهانی تنوع زیستی نامگذاری کرده است.
به گزارش خبرگزاری محیط زیست ایران، بنا بر اعلام سازمان ملل دهه جاری دهه ” تنوع زیستی ” نام دارد و همه ساله در چنین روزی ، روز تنوع زیستی گرامی داشته می شود.

هدف از این اقدام افزایش آگاهی عمومی درباره اهمیت حفظ تنوع زیستی است، تنوع زیستی انواع حالتهای حیات بر روی کره زمین را دربر می گیرد؛ به عبارت دیگر این مفهوم در برگیرنده انواع حیوانات،میکروارگانیسم ها، گیاهان و اکوسیستمهای در برگیرنده این موجودات است. تنوع زیستی در سه لایه مختلف اکوسیستم، گونه و ژن وجود دارد.

ایران از سال ۱۳۷۵ به کنوانسیون تنوع زیستی سازمان ملل پیوست و متعهد شد در حفاظت از آن تلاش کند.
روز جهانی تنوع زیستی در حالی در ایران گرامی داشته می شود که تالابها وضعیت مناسبی ندارند ، دریاچه ارومیه خشک شده است ، دشت ها و بیابانهای ایران به محلی برای احداث چاه نفت تبدیل می شوند و احیای گونه های جانوری در ایران با چالش های فراوانی رو به رو است.

اوضاع در دنیا هم مساعد نیست.اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت هشدار داده که بیش از یک سوم گونه های جانوری و گیاهی در تمام دنیا در معرض خطر انقراض قرار دارند.
طبق گزارش این اتحادیه در مجموع ۴۷ هزار و ۶۷۷ گونه گیاهی و جانوری وارد لیست قرمز این اتحادیه شده اند.
از این تعداد ۱۷ هزار و ۲۹۱ گونه برابر با ۳۶ درصد، با تهدید جدی مواجهند. این درحالی است که دوزیستان با بیشترین میزان خطر انقراض روبه هستند همچنین خطر انقراض، ۷۰ درصد از گونه های گیاهی را به شدت تهدید می کند.

تازه ترین لیست قرمز گونه های جانوری و گیاهی نشان می دهد که تمام گونه ها از پستانداران تا خزندگان، دوزیستان، ماهیان و گیاهان در معرض خطر نابودی قرار دارند و هم اکنون ۸۷۵ گونه برابر با ۲ درصد از مجموع، منقرض شده و یا در حال انقراض هستند.
۲۱ درصد از پستانداران، ۳۰ درصد از دوزیستان، ۱۲ درصد از پرندگان، ۲۸ درصد از خزندگان، ۳۷ درصد از ماهیان آبهای شیرین، ۷۰ درصد از گیاهان و ۳۵ درصد از بی مهرگان نیز تهدید شده اند.
http://vahsh.ir

http://up.p30room.ir/uploads/13690939541.jpg
سه شنبه 24 اردیبهشت 1392

قرقاولهای خارجی

سه شنبه 24 اردیبهشت 1392

نوع مطلب :
نویسنده :ماهان

گونه های مهاجم، خطری برای تنوع زیستی استان و اینك قرقاولهای خارجی
كم نیستند گونه‌هایی كه در چند دهه گذشته بوسیله انسان ( خواسته یا ناخواسته ) یا عوامل طبیعی از زیستگاه‌های اصلی شان وارد استان شده‌اند مانند: نوتریا، مارماهی حقیقی، ماهی سه خاره. اما برخی از آنها پا را فراتر نهادند و شدند بلای جان و نسل هم نوعان و صاحبان اصلی زیستگاه‌های متنوع استان، گونه‌هایی چون ماهی حوض ( كپور كراس) ، آزولا، راكن و غیره كه به آنها گونه‌های مهاجم (Invasive) نیز می‌گویند. همان گونه‌هایی كه زمانی در استان ما نبودند اما امروز تعداد بعضی از آنها از میزبانان خود بیشتر و حتی علاوه بر جا و مكانشان، تنوع ژنتیكی و بیولوژیكی آنها را نیز تهدید می‌كنند. اگرچه باید حضور این مهمانان ناخوانده را در وضعیت فعلی پذیرفت اما باید با اتخاذ برنامه‌های حفاظتی و مدیریتی مناسب از گسترش آنها جلوگیری و همچنین از ورود سایر گونه‌های مهاجم كه تهدیدی برای زیستگاه، گونه و تنوع ژنتیكی می باشند، جلوگیری به عمل آورد.
قرقاول - گونه بومی استان- پرنده ای كه یك گونه و 4 زیر گونه در ایران دارد و زیر گونه تالشی آن مختص گیلان است و در تمام دنیا فقط در گیلان دیده می‌شود. اما اگر كمی دیر بجنبیم و مردم و برخی از دوست‌داران پرندگان را از خطر قرقاول‌های خارجی كه امروزه به طور فزاینده‌ای در كشور و استان ما گسترده و پرورش داده می شوند و هر كس علاقه به نگهداری شخصی آنها دارد، آگاه نكنیم، با دست خود نژاد خالص قرقاول بومی استان را از بین برده‌ایم.
امیر عبدوس مدیركل حفاظت محیط زیست گیلان گفت : در سال‌های اخیر مشاهده میشود انواع قرقاول خارجی (بلژیكی، پاكستانی، آمریكایی، طوق سفید...) در محیط خانه، كارخانه، مراكز نگهداری پرندگان و ... نگهداری می‌شوند و گروهی از دوست‌داران كم‌اطلاع حیات وحش نیز تمایل به رهاسازی این پرندگان در طبیعت دارند. غافل از اینكه، آزاد سازی یا فرار آنها از قفس می‌تواند منجر به فاجعه‌ای برای تنوع زیستی استان شود و علاوه بر تداخل نژاد با گونه‌های بومی، موجب انقراض گونه قرقاول بومی نیز شود. پس به جهت حفظ نسل قرقاول‌های استان لازم است به خود بقبولانیم كه این گونه‌های خارجی زیبا را فقط در باغ‌های پرندگان و مراكز نگهداری مجاز كه از محیط زیست استان مجوز كسب نموده‌اند، ببینیم. اگر چه هر گونه تكثیر، نگهداری، جابجایی و خرید فروش غیرقانونی این پرندگان جرم است و با متخلفین برخورد قانونی می‌شود.  
عبدوس افزود: به دلیل اهمیت موضوع تنوع زیستی، كنوانسیون جهانی تنوع زیستی (CBD) از سال 1992 تشكیل و روز اول خرداد در دنیا نیز به عنوان روز تنوع زیستی اعلام گردیده است. این كنوانسیون همه ی اشكال حیات بر روی كره زمین را تنوع زیستی می‌داند و حفظ زیستگاه، گونه، ژن و حتی فرهنگ‌ها را وظیفه دولت‌ها و ملت‌ها بر می‌شمارد.
جمهوری اسلامی ایران یكی از امضاء كنندگان كنوانسیون حفاظت از تنوع زیستی در سال 1375 است و سازمان حفاظت محیط زیست مرجع ملی كشور در این كنوانسیون به حساب می‌آید. تهیه و تدوین استراتژی لازم برای حفاظت از تنوع زیستی یكی از تعهدات كشورهای متعهد است تا بر اساس آن تمامی دستگاه‌های دولتی و خصوصی فعالیت خود را به گونه‌ای برنامه‌ریزی كنند كه پایداری بوم سازگان‌های طبیعی تضمین شود. این كنوانسیون در ماده 1 خود سه هدف را تعیین كرده است كه عبارتند از:
1 – حفاظت از تنوع زیستی
2 – استفاده پایدار از اجزاء تنوع زیستی (مقصود استفاده از اجزاء با سرعتی كه به كاهش دراز مدت تنوع زیستی نیانجامیده و قابلیتهای آن برای تامین نیازها و آمال نسلهای كنونی و آینده حفظ شود)
3 – تسهیم عادلانه و مساوی منافع ناشی از بهره برداری از منابع اكولوژیك
امید است دوستداران حیات وحش و محیط زیست قبل از هر اقدامی برای رهاسازی گونه های بعضا زخمی یا پرورشی و غیربومی در دامن طبیعت ضمن اطلاع رسانی به ادارات محیط زیست شهرستان ها یا پاسگاههای محیط بانی منطقه ، ما را در مدیریت محیط زیست منطقه یاری دهند و كار را به كارشناسان حیات وحش اداره كل حفاظت محیط زیست گیلان محول كنند.
http://gilan.doe.ir

http://up.p30room.ir/uploads/13685340721.jpg
دوشنبه 23 اردیبهشت 1392

پرنده نگری در بوجاق

دوشنبه 23 اردیبهشت 1392

نوع مطلب :
نویسنده :ماهان

با سلام به همراهان ویلاگ پرندگان مهاجر گیلان
در روز یکشنبه مورخ 22 اردیبهشت 92 که مصادف بود با 12 می میلادی روز جهانی پرندگان مهاجر بود برنامه پرنده نگری در عصر روز یکشنه در پارک ملی بوجاق کیاشهر به همت موسسه پیشگامان محیط زیست بندر کیاشهر و موسسه پرنده نگری گیلار تالاب های کاسپین برگزار گردید.
در همین راستا خبر این برنامه را در پایگاه خبری فضای سبز و محیط زیست ایران سبز پرس می توانید مطالعه نمایید.

http://isdle.ir/news/index.php?news=9197

تصاویری از پرنده نگری در بوجاق

http://up.p30room.ir/uploads/13684547395.jpg

ابتدای برنامه و آماده نمودن تلسکوپ برای مشاهده گونه های آبچلیکیان و سلیمیان در ساحل پارک ملی بوجاق


http://up.p30room.ir/uploads/13684547392.jpg
ثبت اولین تصویر برنامه از مار آبی چلیپر در ساحل بوجاق - عکاس : همایون بازرگان

http://up.p30room.ir/uploads/13684547381.jpg
اگرت کوچک در کنار خط ساحل بدنبال شکار ماهیان کوچک- عکاس : همایون بازرگان

http://up.p30room.ir/uploads/13684547393.jpg
سنگ چشم پشت سرخ (ماده) در کنار تالاب بوجاق- عکاس : همایون بازرگان

http://up.p30room.ir/uploads/13684547394.jpg

زنبور خوار گلو خرمایی بر روی نیزار های تالاب بوجاق- عکاس : عماد قاسمیو در نهایت پس از 3 ساعت مشاهده و عکاسی از گونه های مختلف پرندگان برنامه در ساعت 19 به پایان رسید
با سپاس از همه عزیزانی که در این برنامه شرکت نمودند
یکشنبه 15 اردیبهشت 1392

روز جهانی پرندگان مهاجر

یکشنبه 15 اردیبهشت 1392

نوع مطلب :
نویسنده :ماهان

با سلام به دوستان و بازدید کنندگان گرامی
همه ساله در تاریخ 11 و 12 May که در سال جاری برابر است با 21 و 22 اردیبهشت مراسمی تحت عنوان گرامیداشت روز جهانی پرندگان مهاجر "World Migratory Bird Day" در سراسر چهان برگزار میگردد
پرندگان عموما به دلیل تغییرات آب و هوا و سرمای بیش از حد هوا در زیستگاه های اصلی آنان و همچنین دسترسی آسانتر به مواد غذایی اقدام به مهاجرت می نمایند که در این راه با خطرات گوناگونی از جمله شکار توسط انسان یا سایر پرندگان (شکاری) ، ابتلا به بیماری ، از دست دادن انرژی و تلف شدن در مسیر مهاجرت و ...مواجه هستند
نامگذاری روز های 11 و 12 می ماه میلادی در جهان به روز جهانی پرندگان مهاجر نشان از اهمیت پرندگان برای همه بشر دارد چرا که همه ساله با مهاجرت میلیون ها قطعه پرنده در سرتاسر جهان و مهاجرت صد ها هزار قطعه پرنده به کشور ایران بسیاری از کرم ها ،حشرات و آفات مزارع کشاورزی و تالابی توسط پرندگان خورده می شود.
این پرندگان از برخی گونه هایی که تولید مثل انفجاری داشته تغذیه میکنند و در کنترل جمعیت حشرات موثر هستند و بیدین ترتیب موجب پایداری اکوسیستم ها و رندگی آسانتر برای انسان ها خواهند بود
پرندگانی که به استان گیلان مهاجرت میکنند شامل پرندگان مهاجر عبوری ،چهار فصل ، بومی و عمدتا زمستان گذر میباشد که برخی از آنان بصورت عبوری در استان چند روزی استراحت کرده مانند خوتکای ابرو سفید که در اواسط مرداد و اوایل شهریور ماه به استان وارد و در زیستگاهای تالابی گیلان چند روزی را سپری می نمایند
برخی دیگر از پرندگان خود بومی تالاب های گیلان هستند و با ساخت لانه و تخم گذاری به جوجه آوری می پردازند و در اغلب فصول سال قابل مشاهده می باشند
پرندگانی نظیر کشیم کوچک ، کشیم بزرگ ، باکلان ، باکلان کوچک ، حواصیل خاکستری ، حواصیل شب ، اگرت کوچک ، گاوچرانک ، یلوه آبی ، چنگر نوک سرخ ، طاووسک و چنگر را می توان نام برد
و بسیاری از پرندگان در اواسط آبان و آذر ماه مهاجرت خود را به تالاب ها و آب بندان های استان گیلان آغاز میکنند و عمده دلیل مهاجرت پرندگان به گیلان دارا بودن امنیت نسبی ، غذای کافی و آب و هوای مساعد است.
از پرندگان زمستانگذران در گیلان می توان به انواع قو ، غاز ، انواع اردکسانان نظیر خوتکا ، چنگر ، گیلار ، اردک کله سبز ، فیلوش ، اردک سر حنایی ، اردک سیاه کاکل ، اردک چشم طلایی ، اردک بلوطی ، اردک تاجدار ، اردک ارده ای ، اردک نوک پهن و.... اشاره کرد.
http://up.p30room.ir/uploads/13677510101.jpg
یکشنبه 1 اردیبهشت 1392

روز جهانی زمین پاک 1392

یکشنبه 1 اردیبهشت 1392

نوع مطلب :
نویسنده :ماهان

با سلام
مقدمه ای کوتاه از روز جهانی زمین پاک

هر سال در تاریخ ٢٢ آوریل، برابر با روز دوم اردیبهشت ماه بیش از یک میلیارد نفر روز زمین را گرامی می دارند. در سراسر جهان، افراد، جوامع، سازمان ها و دولت ها اذعان به شگفت انگیز بودن سیاره ی زمین (که ما آن را خانه ی خود می نامیم) نموده و اقداماتی در راستای محافظت از آن بعمل می آورند.

اداره کل حفاظت محیط زیست استان گیلان با همکاری موسسه پیشگامان محیط زیست بندر کیاشهر همه ساله در پارک ملی،خشکی-دریایی بوجاق کیاشهر اولین پارک ملی،خشکی-دریایی کشور و تنها پارک ملی استان گیلان در روز دوم اردیبهشت ماه که مصادف است با روز جهانی زمین پاک با دعوت از دوستداران طبیعت و محیط زیست اقدام به پاکسازی زباله های دشت بوجاق مینماید
اکثر زباله های موجود در پارک حاصل استفاده گردشگران و مسافرانی است که در طبیعت فقط به مصرف مواد غذایی می اندیشند و با رعایت نکردن نکات زیست محیطی و سهل انگاری در این زمینه آسیب هایی جدی به طبیعت بوجاق وارد مینمایند
امسال نیز همچون سالهای گذشته فعالین محیط زیست با دعوت از انجمن های مردم نهاد و دوستداران طبیعت در روز جهانی زمین پاک اقدام به برگزاری برنامه پاکسازی زباله ها در پارک ملی بوجاق خواهد نمود

تاریخ برگزاری برنامه : روزدوشنبه 2 اردیبهشت 92 ماه ساعت 10 صبح

مکان : بندر کیاشهر-کوی شهید رجایی-ورودی پارک ملی بوجاق در کنار رودخانه سفید رود

http://up.p30room.ir/uploads/13665600511.jpg

مراسم روز جهانی زمین پاک به تاریخ 2 اردیبهشت ماه 92 در پارک ملی،خشکی-دریایی بوجاق بندر کیاشهر برگزار گردید
و حاضران با جمع آوری مقداری از زباله های رها شده در پهنه سر سبز بوجاق این روز را گرامی داشتند.


http://up.p30room.ir/uploads/13677510102.jpg