تبلیغات
پرندگان مهاجر گیلان - مطالب تیر 1392
پرندگان مهاجر گیلان
سوگند میبرم به مرام پرندگان *** در شهر ما سزای پریدن تفنگ نیست
یکشنبه 23 تیر 1392

پاکسازی زباله در 21 تیرماه 92

یکشنبه 23 تیر 1392

نوع مطلب :
نویسنده :ماهان

با سلام به دوستان و همراهان
برنامه پاکسازی زباله در ساحل بندر کیاشهر در روز جمعه مورخ 21 تیرماه 92 همزمان با روز جهانی بدون پلاستیک برگزار گردید
در این برنامه گروه رفتگران طبیعت استان گیلان ، گروه کوهنوردی گیله وا شهرستان لاهیجان و همچنین جوانان و دوستداران طبیعت بندر کیاشهر به دعوت موسسه پیشگامان محیط زیست کیاشهر با حضور در ساحل به جمع آوری زباله در پهنه ساحلی و همچنین بخشی از جاده کنار گذر تالاب بین المللی لاگون پرداختند
حاضرین در برنامه با تاکید بر پاک نگاه داشتن سواحل از مردم و مسئولین و بخصوص مسافرین خواستار رعایت نکات زیست محیطی و عدم رها کردن زباله ها در طبیعت شدند...در سالهای اخیر تفرج غیر مسئولانه باعث شده تا بسیاری از نقاط گردشگر پذیر استان با حجم بالایی از زباله های رها شده مواجه باشند
در این برنامه بیش از 50 تن از دوستداران محیط زیست حضور یافتند و در مجموع 60 کیسه زباله جمع آوری و با هماهنگی های انجام شده توسط شهرداری بندر کیاشهر به محل دفن زباله های این شهر گسیل گردید
ما نیز به سهم خود از تمامی دوستانی که در ماه مبارک رمضان و در هوایی گرم با تلاش خود اقدام به این کار خدا پسندانه نمودند تشکر و قدردانی می نماییم
.

http://up.p30room.ir/uploads/13737998281.jpg
دوشنبه 17 تیر 1392

هشتمین برنامه پاکسازی زباله

دوشنبه 17 تیر 1392

نوع مطلب :
نویسنده :ماهان

http://up.p30room.ir/uploads/13732902152.jpg

دوستداران طبیعت بندر کیاشهر همزمان با 21 تیر ماه روز جهانی بدون پلاستیک برگزار میکنند

پاکسازی زباله در ساحل کیاشهر در ساعت 16 روز جمعه 21 تیرماه با حضور جوانان و مردم طبیعت دوست برای زیبا سازی ساحل این شهر با همراهی گروه رفتگران طبیعت استان گیلان و با کسب مجوز های قانونی و همکاری اداره محیط زیست و شهرداری بندر کیاشهر انجام خواهد شد
حضور همه شما دوستان عزیز در این کار فرهنگی و اجتماعی را گرامی داشته و به امید داشتن طبیعتی عاری از زباله
آدرس : استان گیلان - بندر کیاشهر - خیابان فلسطین شمالی - پل چوبی - ساحل کیاشهر
زمان : جمعه 21 تیر ساعت 16


http://up.p30room.ir/uploads/13732902091.jpg
یکشنبه 16 تیر 1392

زیستگاه تخریب شده و بازدید تشکل های مردم نهاد

یکشنبه 16 تیر 1392

نوع مطلب :
نویسنده :ماهان

در روز پنجشنبه و در ساعت 10 صبح برخی از NGO ها یا همان سازمان های غیر دولتی و مردم نهاد از زیستگاه تخریب شده در شرق تالاب بین المللی لاگون پارک ملی ، خشکی-دریایی بوجاق کیاشهر بازدید نمودند.
در این برنامه که با دعوت موسسه پیشگامان محیط زیست کیاشهر انجام گرفت ، جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست-شاخه گیلان ، جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان ، گروه زیست محیطی شهر ایده آل ما و گروه سبز ماسال به اتفاق برخی از اعضای خود در منطقه حضور یافته و از نزدیک روند تخریب و تصرف در اراضی پارک ملی بوجاق را مشاهده نمودند.
همچنین شورا و دهیار روستای امیر کیاسر و جمعی از مردم بومی روستا و دوستداران طبیعت از بندر کیاشهر در این گرد همایی حاضر شده و فعالین محیط زیست استان را همراهی نمودند.

در ابتدای برنامه مدیر عامل موسسه پیشگامان محیط زیست کیاشهر از ویژگی منطقه و وجود گونه های گیاهی و جنگلی توضیحاتی را برای دوستداران محیط زیست ارائه نمود.
سپس حاضرین با دیدن نقشه GIS پارک ملی بوجاق که توسط اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهیه گردیده مشاهده نمودند که زیستگاه تخریب شده در شرق تالاب بین المللی لاگون دقیقا در محدوده پارک ملی و ضلع شرقی حریم آن می باشد.
اعضای تشکل های فعال محیط زیست استان گیلان پس از دریافت توضیحات به سمت محل تخریب حرکت نموده و با مشاهده نیزار ها و درختانی که توسط لودر ها به زیر خاک رفته بود به عمق فاجعه ای که منجر به تخریب زیستگاه تالابی-جنگلی شده پی بردند.

تغییر ساختار طبیعی منطقه بوسیله ایجاد جاده و حوضچه های آب یکی از چندین اثر مخربیست که متخلفان آسیبی جدی را به اراضی ملی وارد نمودند
با توجه به امنیت نسبی و همچنین وجود پوشش نیزار و گیاهان آبزی و درختان توسکا این قسمت از پارک ملی بوجاق به زیستگاهی برای برخی از پرندگان نظیر اگرت کوچک ، گاوچرانک ، حواصیل شب و...تبدیل شده بود که امروزه دیگر شاهد حضور این پرندگان در منطقه نخواهیم بود
در این میان سکوت اداره کل حفاظت محیط زیست استان گیلان بسیار عجیب است...خواسته به حق فعالین محیط زیست و مردم بومی روستای امیر کیاسر و شهر بندر کیاشهر از مسئولان اداره کل حفاظت محیط زیست استان و پارک ملی بوجاق این است که نسبت به این وقایع موضع گیری نموده و با توجه به نقشه GIS و استناد به قوانین مناطق چهارگانه و پارک ملی که هرگونه دخل و تصرف را در پارک ملی ممنوع میداند واکنشی منطقی و منصفانه نشان دهند.

تصاویری از تخریب و تصرف های صورت گرفته در منطقه تالابی و جنگلی در شرق تالاب بین المللی لاگون پارک ملی بوجاق کیاشهر

http://up.p30room.ir/uploads/13731498971.jpg

http://up.p30room.ir/uploads/13731500411.jpg
سه شنبه 11 تیر 1392

تخریب بافت جنگلی توسکای ساحلی و تالاب

سه شنبه 11 تیر 1392

نوع مطلب :
نویسنده :ماهان

با تخریب بافت جنگلی توسکای ساحلی و تالاب پارک ملی بوجاق توسط بیل مکانیکی، مدیرعامل موسسه پیشگامان محیط زیست کیاشهر از روند تخریب صورت گرفته در این پارک ملی اظهار نگرانی کرد.

ایلنا: به‌رغم به ثبت رسیدن پارک ملی بوجاق در کنوانسیون بین‌المللی حفاظت از تالاب‌ها (مشهور به کنوانسیون رامسر)، طی روزهای گذشته بخشی از نیمه شرقی این اثر طبیعی مورد تهاجم و تخریب توسط وزارت اقتصاد و دارائی قرار گرفته است.

مدیرعامل موسسه پیشگامان محیط زیست کیاشهر ظهر امروز(11 تیرماه) در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ایلنا درباره تجاوز به پارک ملی بوجاق این شهرستان، اظهار کرد: از حدود ۱۵ روز گذشته تاکنون، اداره کل امور اقتصاد و دارائی گیلان اقدام به تخریب بافت جنگلی (توسکا ساحلی) و تالاب پارک ملی بوجاق توسط بیل مکانیکی کرده است.

محمد محمدیان در ادامه با ابراز تاسف از اینکه تاکنون اداره کل محیط زیست گیلان هیچ واکنشی دربرابر تخریب بخش شرقی بافت جنگلی و تالاب پارک ملی بوجاق نشان نداده، خاطرنشان کرد: با مذاکرات حضوری صورت گرفته با مدیرکل اقتصاد و دارائی استان در ساعت ۱۸ دهم تیر ماه جاری، منصور ملائی‌پور مدعی شده که این نهاد در داخل پارک ملی بوجاق سند دارد و درحال اجرای طرح گردشگری است.

وی، طرح گردشگری مورد ادعای مدیرکل اقتصاد و دارائی گیلان در پارک ملی بوجاق را ساخت مجتمع فرهنگی، آموزشی و تفریحی دانشگده امور اقتصادی، زیرنظر وزارت اقتصاد و دارائی عنوان کرد.

این فعال بخش محیط زیست و گردشگری گیلان با تاکید بر اینکه براساس نقشه (جی-آی-اس) اداره کل محیط زیست گیلان، اجرای طرح وزارت اقتصاد و دارائی و تخریب تالاب و بافت جنگلی کاملآ در محدوده پارم ملی بوجاق واقع شده است، تصریح کرد: البته تعلل و سهل انگاری سازمان محیط زیست در این مورد جای شک و تردید دارد.

محمدیان از مدیرکل محیط زیست گیلان درخواست کرد درصورتی که منطقه تخریب شده توسط اقتصاد و دارائی جزو پارک ملی بوجاق نمی‌باشد، این موضوع را از طریق رسانه‌ها اعلام کند تا مردم، دوستداران محیط زیست و سازمان‌های مردم‌نهاد طبق اصل ۵۰ قانون اساسی تکلیف خود را بدانند.

وی ابراز کرد: اگر تخریب صورت گرفته توسط اقتصاد و دارائی در محدوده پارک ملی بوجاق صورت گرفته، اداره کل محیط زیست گیلان سریعآ متجاوزان به حریم این پارک ملی را به مراجع قضایی معرفی کنند.

این کار‌شناس گردشگری استان گیلان در پایان، مدعی شد: منطقه تخریب شده پارک ملی بوجاق توسط اقتصاد و دارایی؛ بیش از یک کیلومتر طول و ۳۰تا ۴۰ متر عرض دارد.

منصور ملائی‌پور؛ مدیر کل امور اقتصادی و دارائی از پاسخگوئی به سوالات خبرنگار ایلنا در ارتباط با دلایل و مستندات برای تخریب پارک ملی بوجاق خودداری کرد.

گفتنی است طبق ماده دو آیین نامه اجرایی قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست مصوب سوم اسفند ماه ۱۳۵۴ هیات وزیران با اصلاحات بعدی؛ پارک‌ ملی‌ به‌ محدوده‌ای‌ از منابع‌ طبیعی‌ کشور اعم‌ از جنگل‌ و مرتع‌ و بیشه‌های‌ طبیعی‌ و اراضی‌ جنگلی‌ و دشت‌ و آب‌ وکوهستان‌ اطلاق‌ می‌شود که‌ نمایانگر نمونه‌های‌ برجسته‌ای‌ از مظاهر طبیعی‌ ایران‌ باشد و به‌ منظور حفظ‌ همیشگی‌ وضع‌ زندگی‌ و طبیعی‌ آن‌ و همچنین‌ ایجاد محیط‌ مناسب‌ برای‌ تکثیر و پرورش‌ جانوران‌ وحشی‌ و رشد رستنی‌ها در شرایط‌ کاملاً طبیعی‌ تحت‌ حفاظت‌ قرار می‌گیرد.

بر اساس ماده ۸ این قانون، ماده‌ ۸ ـ تعلیف‌ احشام‌ و قطع‌ اشجار و بوته‌ کنی‌ و تجاوز و تخریب‌ محیط‌زیست‌ و به‌ طور کلی‌ هر عملی‌ که‌ موجب‌ از بین‌ رفتن‌ رستنی‌ها و تغییر اکوسیستم‌ باشد در پارک‌های‌ ملی‌ و آثار طبیعی‌ ملی‌ ممنوع‌ است‌. در موارد ضروری‌ به‌ منظور حفظ‌ حیات‌ جنگل‌ و بهسازی‌ پارک های‌ ملی‌ و آثار طبیعی‌ ملی‌ یا مطالعات‌ علمی‌ و زمین‌شناسی‌ مجاز بر حسب‌ مورد با رعایت‌ مقررات‌ قانون‌ حفاظت‌ و بهره‌برداری‌ از جنگل‌ها و مراتع‌ توسط‌ سازمان‌ جنگل‌ها و مراتع‌ کشور یا سازمان‌ حفاظت‌ محیط‌زیست‌ و یا مؤسسات‌ و یا شخص‌ ذیربط‌ اقدام‌ خواهد شد.

ماده ۱۱ این قانون تاکید دارد: قطع‌ اشجار و بوته‌کنی‌ و تجاوز و تخریب‌ محیط‌زیست‌ و خارزنی‌ و ذغال‌گیری‌ و به‌ طور کلی‌ هر عملی‌ که‌ موجب‌ از بین‌ رفتن‌ رستنی‌ها و تغییر اکوسیستم‌ شود در پناهگاه های‌ حیات‌ وحش‌ و مناطق‌ حفاظت‌ شده‌ که‌ اراضی‌ آن‌ متعلق‌ به‌ دولت‌ باشد بدون‌ اجازه‌ ممنوع‌ است‌.

ماده ۶۹۰ قانون مجازات اسلامی اذعان دارد: ایجاد اثار تصرف در اراضی ملی واملاک متعلق به دولت یا اشخاص حقیقی یا حـوقی جرم مــــحسوب می‌گردد. وفقط با شــــکایت مالک قابل تعقیب است.

http://ilna.ir

http://up.p30room.ir/uploads/13727709401.jpg
یکشنبه 9 تیر 1392

تخریب بخشی از تالاب لاگون کیاشهر

یکشنبه 9 تیر 1392

نوع مطلب :
نویسنده :ماهان

بار دیگر تخریب عرصه تالابی در حریم پارک ملی بوجاق

فعالین محیط زیست در بندر کیاشهر خبر از تخریب حریم یگانه پارک ملی استان گیلان و اولین پارک ملی،خشکی-دریایی کشور را می دهند
عرصه ای جنگلی و تالابی در ظلع شرقی تالاب بین المللی لاگون پارک ملی بوجاق کیاشهر مورد هجوم و تخریب قرار گرفته است

در حدود 15 سال قبل زمینی به اداره اقتصاد و دارایی بندر کیاشهر واگذار گردید تا با جذب اعتبار دانشکده اقتصاد در این مکان احداث شود. اکنون ساختمان موجود به عنوان مهمان پذیر به ارائه خدمات اقامتی می پردازد...در پشت این مکان ، طبق نقشه جی آی اس حریم پارک ملی بوجاق که توسط اداره کل حفاظت محیط زیست استان گیلان تهیه شده است ، مشخص گردیده و هرگونه دخل و تصرف طبق قوانین جاری کشور در پارک ملی ممنوع می باشد

همانطور که در تصویر اول و سمت چپ با فلش قرمز رنگ مشخص گردیده ، تخریب در حریم پارک ملی بوجاق رخ داده است
هنوز مشخص نگردیده که تخریب منطقه جنگلی و تالابی در ظلع شرقی لاگون به چه دلیلی بوده است
فعالین محیط زیست بندر کیاشهر مجدانه پیگیر ماوقع بوده و قصد دارند از بانیان این ماجرا شکایت نمایند. از تمامی دوستداران طبیعت درخواست می شود برای پیگیری این ماجرا با اداره کل حفاظت محیط زیست استان گیلان تماس حاصل نمایند

نشانی : رشت – خیابان رسالت -اداره كل حفاظت محیط زیست گیلان

كد پستی : 4185713159

تلفن : 8824626 – 0131

فكس : 8828095 – 0131

آدرس اینترنتی : www.gilandoe.ir

پست الكترونیكی : info@gilandoe.ir

http://up.p30room.ir/uploads/13726022172.jpg
..................................................................................................................................

http://up.p30room.ir/uploads/13726022171.jpg
پنجشنبه 6 تیر 1392

باغ گیاهشناسی نوشهر

پنجشنبه 6 تیر 1392

نوع مطلب :
نویسنده :ماهان

با سلام به دوستان و یاران همیشگی
در روز چهارشنبه پنجم تیرماه 92 قرار بود تیشه ای فولادی به ریشه های سترگ درختان و گیاهان باغ اکولوژی نوشهر برخورد کرده و زحمات سالیان زیادی از باغبانان و کارگران زحمتکش ، پژوهشگران و استاتید رشته محیط زیست و منابع طبیعی ایران و چشم امید دانشجویان و دوستداران طبیعت را بر باد دهد
برای احداث جاده کمربندی بندر نوشهر حدود 10 سال است که باغ گیاهشناسی شمال ایران در معرض تهدید قرار دارد و برخی از متولیان امر بر احداث این جاده و عبور آن از باغ تاکید می نمایند

این باغ بینظر محل رشد و نمو انواع رستنی ها و گیاهان منحصر بفرد بوده و قدیمی ترین درخت موجود در باغ (درخت مَمرَز) بالغ بر 200 سال عمر دارد


http://up.p30room.ir/uploads/13723205211.jpg
خوشبختانه با هوشیاری دوستداران طبیعت و سازمان های مردم نهاد شمال کشور و با همراهی برخی از مردم فهیم شهرستان نوشهر در ساعت 9 صبح روز چهارشنبه در مقابل درب باغ تجمعی آرام و بدور از هرگونه حواشی برگزار شد و دوستداران طبیعت اعتراض به حق خود را با حمل پلاکارد و دست نوشته عنوان نمودند...در حال حاظر نیز مسئولان استان مازندران مهلت 10 روزه ای را تعیین نموده اند تا برای احداث جاده تصمیم گیری شود
یکی از درخواست های فعالان محیط زیست کشور حفظ و نگهداری تمامی باغ و جلوگیری از هرگونه تعرض به آن می باشدhttp://up.p30room.ir/uploads/13723205212.jpg

http://up.p30room.ir/uploads/13723205223.jpg

http://up.p30room.ir/uploads/13723205224.jpg

و در ساعات پایانی حاظران با امضاء بیانه خواستار حفظ و نگهداری این باغ ارزشمند شدند

http://up.p30room.ir/uploads/13723205225.jpg
با سپاس از تمامی عزیزانی که در این حرکت طبیعت دوستانه شرکت داشته
و برای حفظ بقاء و حیات باغ گیاهشناسی نوشهر کوشیدند