تبلیغات
پرندگان مهاجر گیلان - مطالب مرداد 1392
پرندگان مهاجر گیلان
سوگند میبرم به مرام پرندگان *** در شهر ما سزای پریدن تفنگ نیست
سه شنبه 29 مرداد 1392

گزارشی از یک قوی ماده جفت از دست داده تنها در بوجاق!

سه شنبه 29 مرداد 1392

نوع مطلب :
نویسنده :ماهان

سبزپرس – گروه محیط طبیعی؛ لیلا مسروری: قوهای گنگ به زیبایی و عاطفه مشهورند و دستمایه صدها شعر و افسانه هستند. اما این روزها در پارک ملی بوجاق کیاشهر، قویِ جفت از دست داده‌‌ای، مبهوت و مغموم، نه نای رفتن دارد و نه جای ماندن. حتی نمی‌داند آیا دوباره دوستان مهاجرش را خواهد دید یا خیر! این دیگر داستان نیست، محصول تلخ تعرض آدمی به حیات وحش است.
به گزارش سبزپرس، فعالان محیط زیست کیاشهر از رویت قوی گنگ به همراه چند جوجه در تالاب بین المللی 22 بهمن واقع در شرق رودخانه سفید رود خبر دادند.

«ماهان مه رو» از اعضای موسسه پیشگامان محیط زیست کیاشهر در این باره گفت: در بررسی‌هایی که انجام دادیم متوجه شدیم ظاهرا قوی نری که جفت این قو بوده، در زمان مهاجرت توسط شکارچی با اسلحه ساچمه زنی مضروب می‌شود و این قو به همین دلیل مهاجرت سر باز زده و در بوجاق باقی می ماند. پس از چندی ظاهرا قوی نر بر اثر جراحت وارد شده تلف می‌شود و قوی ماده با جوجه‌ها در شرایط نا امن پارک اعم از وجود شغال در منطقه و تردد صیادان غیر مجاز تنها باقی می‌ماند.

«صادق میرزازاده» رییس هیئت مدیره موسسه پیشگامان کیاشهر نیز گفت که حدود یک ماه قبل قوی مذکور را رویت کرده و تعداد هفت جوجه را تایید می کند.

طبق پیگیری‌های به عمل آمده، آخرین بار 18 مردادماه این قو توسط «کریم مرتضی پور» از اهالی کیاشهر در ساحل رویت شده و وی موفق به عکسبرداری از این قو شده است که با توجه به تنها بودن قو، احتمال می‌رود که جوجه‌ها طعمه شغال شده باشند.

مه رو همچنین اظهار داشت: رییس پاسگاه سرمحیط بانی بوجاق نیز در هفته‌های اخیر یکبار موفق به رویت این قوی گنگ شده است و با توجه به کندی واکنش این پرنده، احتمال اسیب دیدگی این قوی زیبا را داده است.

آنچه تمامی شاهدان برآن اتفاق نظر دارند تاب آوردن گرمی تابستان منطقه توسط این قوی جفت از دست داده است.

مه روتصریح کرد: همه فعالان محیط زیست منطقه نسبت به زندگی قوی مقاوم و با عاطفه حساسند. ما علاقه مندیم بتوانیم در همین منطقه تا فصل آمدن قوهای مهاجر این پرنده زیبا حفاظت کنیم و نگرانیم مبادا خوراک حیوانات شود یا به بهانه حفاظت سر از فضاهای عمومی و خصوصی حبس پرندگان در آورد ارزو داریم در همین محیط طبیعی دوام بیاورد و رنج اسارت هم برآن عارض نشود.


ماندن قو می‌تواند دلایل دیگری داشته باشد

اما «علیرضا هاشمی» پرنده‌شناس و از مدیران کلوپ پرنده‌نگری طرلان درباره علت ماندن این قوی مهاجر گفت: معمولا اینطور نیست که قوهای مهاجر با کشته‌شدن جفت خود از مهاجرت خودداری کنند. اینکه قوها بعد از مرگ جفت خود رفتاری سرسختانه نشان می‌دهند و به سختی با قوی دیگری جفت می‌شوند صحت دارد اما در بسیاری از مواقع این قوها مهاجرت خود را انجام می‌دهند.

او ادامه داد: هر سال قوهای زیادی در ایران شکار می‌شوند که بسیاری از آنها دارای جفت هستند. اما جفت‌های آنها مهاجرت خود را انجام می‌دهند. در واقع «بی‌قراری مهاجرت» باعث می‌شود تا پرنده مهاجرت خود را انجام دهد.

با این حال هاشمی احتمال باقی ماندن پرنده به دلیل از دست داده جفت را رد نکرد و گفت: این احتمال وجود دارد که قو به خاطر جفت خود به مهاجرت نرفته باشد. اما احتمالات دیگری نیز می‌تواند مطرح باشد. از جمله ضعف عمومی این قو و یا حتی آسیب دیده‌بودن آن. از طرف دیگر مشکلات کلی به وجود آمده در زیستگاه‌ها از جمله ناامنی، تغییرات اقلیمی و بسیاری موارد دیگر نیز می‌تواند در این مورد خاص موثر باشد. اظهار نظر در این باره نیازمند بررسی دقیق اوضاع است.

به گزارش سبزپرس، پارک ملی بوجاق همه ساله در فصل مهاجرت پرندگان زمستان گذران، پذیرای  گونه‌های متنوعی از پرندگان اعم از گونه‌های آبزی و کنار آبزی است.

http://isdle.ir/news/index.php?news=9069

http://up.p30room.ir/uploads/1376993493321.jpg
دوشنبه 28 مرداد 1392

رها سازی جغد در فومن

دوشنبه 28 مرداد 1392

نوع مطلب :
نویسنده :ماهان

1392/5/27
رها سازی سه بهله جغد در جنگلهای فومن

در پی تخریب لانه یک جغد در روستای گیگاسر فومن، جوجه های این جغد توسط یکی از اهالی علاقمند به حیات وحش به اداره حفاظت محیط زیست فومن تحویل داده شد که توسط مامورین این اداره پس از تیمار و نگهداری و تغذیه و بدست آوردن قابلیت پرواز و حلقه گذاری آماده رها سازی و بازگشت به زیستگاه اصلی خود شدند.
متأسفانه بدلیل باور غلط برخی از مردم مبنی بر بد یمن بودن جغدها، عده ای مبادرت به تخریب لانه این پرنده حفاظت شده و شکار ممنوع ایران می نمایند که این امر تخلف محسوب شده و با متخلفین برخورد قانونی خواهد گردید.
زیستگاه این پرنده در شکاف درختان، زمینهای زراعی و کشتزارهاست و تغذیه آن از حشرات، جوندگان کوچک و خزندگان می باشد. لذا نقش اکولوژیکی بسیار مهمی در تنظیم جمعیت این گونه ها داشته و در زنجیره و هرم غذایی نقش مهمی را ایفا می کند

http://gilan.doe.ir

http://up.p30room.ir/uploads/137690189544251.jpg
چهارشنبه 2 مرداد 1392

پاکسازی مشترک NGO های استان گیلان

چهارشنبه 2 مرداد 1392

نوع مطلب :
نویسنده :ماهان

با سلام و درود به دوستان و همراهان وبلاگ پرندگان مهاجر

برنامه مشترک پاکسازی زباله عصر روز جمعه به تاریخ 4 مردادماه 92 در ساعت 18 توسط گروه های مردم نهاد محیط زیستی استان گیلان برگزار خواهد
این برنامه با شرکت موسسه شهر ایده آل ما ، رفتگران طبیعت استان گیلان ، جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست-شاخه گیلان و موسسه پیشگامان محیط زیست کیاشهر در روز جمعه چهارم مرداد ماه در ساحل باغ محله برگزار میگردد
همه ساله با حضور میهمانان در استان گیلان سواحل یکی از نقاط مورد استفاده گردشگران نوروزی و تابستانه است که متاسفانه در بیشتر نقاط با بی ملاحظه گی برخی افراد آلوده به زباله (بطری های آب ، ظروف یکبار مصرف و...) میگردد حضور هم استانی های عزیز در این جمع باعث مسرت خواهد بود

زمان : جمعه 4 مردادماه 92 ساعت 18
مکان : ساحل باغ محله - جاده زیباکنار به بندر انزلی-بین امین آباد و امیر بکنده


http://up.p30room.ir/uploads/137468997864981.jpg