تبلیغات
پرندگان مهاجر گیلان - مطالب آبان 1392
پرندگان مهاجر گیلان
سوگند میبرم به مرام پرندگان *** در شهر ما سزای پریدن تفنگ نیست
شنبه 4 آبان 1392

درنا ها به پارک ملی بوجاق آمدند

شنبه 4 آبان 1392

نوع مطلب :
نویسنده :ماهان

دو دسته به ترتیب 7 و 8 قطعه‌ای از درناهای معمولی روز پنجشنبه در پارک ملی بوجاق مشاهده شدند. 

منتظر فرود درناهای معمولی در پارک ملی بوجاق بودیم زیرا هر ساله در این زمان و در اواخر اسفند تا اوایل فروردین تعدادی درنای معمولی در زمان مهاجرت از زیستگاه‌های جوجه‌آوری‌شان به سمت زیستگاههای زمستانگذرانی و در زمان بازگشت به صورت موقت و برای تجدید قوا در پارک ملی بوجاق فرود می‌آیند.

سه گونه درنا در ایران دیده می‌شود و درنای معمولی فراوانترین انها است. درناها از گونههای حمایت شده ایران هستند و شکارشان ممنوع است.

http://gilan.doe.ir


http://up.p30room.ir/uploads/138277828697362.jpg
شنبه 4 آبان 1392

دلیجه اسیر آزاد شد

شنبه 4 آبان 1392

نوع مطلب :
نویسنده :ماهان

روز پنجشنبه یک بهله دلیجه معمولی که در تله‌ی بندی صیادان پرندگان شکاری در حاشیه پارک ملی بوجاق گرفتار شده بود، بوسیله محیطبانان پاسگاه بوجاق کشف و پس از حلقه گذاری رهاسازی شد.

متاسفانه در سال‌های اخیر مشاهده می‌شود که صیادان پرندگان شکاری با تغییر شیوه صید با نصب تله‌های بندی بر روی درختان، این قبیل پرندگان شکاری را که قصد نشستن و استراحت بر روی شاخه درختان را دارند، صید می‌کنند و در این بین سایر گونه‌ها از جمله سار نیز با گرفتار شدن در این تله‌ها تلف می‌شوند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان با هشدار به متخلفین شکار و صید پرندگان افزود: با توجه به اینکه همه پرندگان شکاری جز گونه‌های حمایت شده هستند؛ بدون هر گونه چشم پوشی مطابق قانون با این قبیل متخلفین برخورد خواهد شد.

http://gilan.doe.ir/


http://up.p30room.ir/uploads/138277828593161.jpg